وبلاگ

درایر تبریدی

درایر تبریدی

درایر تبریدی نوع خاصی از خشک کن هوای فشرده است که برای حذف رطوبت هوای فشرده که همیشه حاوی آب است استفاده می شود. هر زمانی که کمپرسور هوا را می مکد، رطوبت بیرونی را نیز وارد می کند، بنابراین برای محافظت از تجهیزات خود، مهم است که یک درایر تبریدی هوای فشرده در محل خود داشته باشید تا از آسیب احتمالی جلوگیری شود.

در درایر تبریدی معمولاً از انواع خشک‌کن‌های هوای فشرده استفاده می‌شود، زیرا به تعمیر و نگهداری زیادی نیاز ندارند، نسبتاً ارزان هستند و کار با آنها آسان است. اگر هیچ الزامات خاصی برای برنامه خود ندارید (مانند نقطه شبنم بسیار کم)، آنها کاملاً خوب کار می کنند. این سیستم با خنک کردن هوا تا حدود سه درجه سانتیگراد کار می کند. در آن نقطه، تمام بخار آب به آب متراکم می شود. سپس آب مایع را می توان از طریق یک تله آب ساده از سیستم خارج کرد و پس از آن، هوای سرد دوباره به دمای اتاق گرم می شود. از آنجایی که بیشتر آب متراکم شده و از سیستم خارج شده است، هوای گرم شده به طور قابل توجهی نسبت به قبل خشک‌تر می‌شود.

نحوه عملکرد درایر تبریدی چگونه می باشد؟

درایر تبریدی با خنک کردن هوا کار می کند، شبیه به یک یخچال خانگی. با استفاده از هوا به مبدل های مبرد، هوای فشرده تا نقطه شبنم فشاری در حدود 3+ درجه سانتیگراد خنک می شود (دمایی که در آن رطوبت دیگر در هوای فشرده متراکم نمی شود) که باعث می شود رطوبت متراکم شده و به آب تبدیل شود. سپس این رطوبت تخلیه می شود و هوای فشرده بدون رطوبت باقی می ماند. پس از این مرحله خنک کننده و متراکم، هوای فشرده پس از خروج از خشک کن، از طریق مبدل دوم دوباره گرم می شود. این بخش از فرآیند برای جلوگیری از اصلاح تراکم در خارج از سیستم ضروری است. در ادامه به معرفی انواع درایر تبریدی می‌پردازیم. پیش‌تر در مقاله‌ای به تعریف درایر جذبی پرداخته‌ایم که می‌توانید آن را مطالعه کنید.

خشک کن های تبرید انبساط مستقیم

خشک کن های انبساط مستقیم رایج ترین نوع خشک کن های تبرید هستند. کمپرسور مبرد به طور مداوم در حال کار است این نوع اصلی خشک کن تبرید، می تواند پرهزینه ترین باشد. نقاط شبنم خشک کن انبساط مستقیم و اغلب پایدارتر از آنهایی هستند که توسط خشک کن جرمی حرارتی تحویل داده می شوند.

خشک کن های تبرید جرمی حرارتی

برخلاف خشک کن های انبساط مستقیم که تبادل حرارت مستقیم بین مدار هوا و مدار مبرد دارند، همانطور که از نامشان پیداست، خشک کن های جرمی حرارتی جرم زیادی دارند (معمولا یک مخزن آب ) که توسط مدار تبرید خنک می شود. سپس تبادل حرارت با هوای فشرده بین مدار هوا و جرم حرارتی صورت می گیرد. مزایای این کار این است که وقتی جرم حرارتی خنک شد، کمپرسور تبرید را می توان خاموش کرد تا در مصرف انرژی صرفه جویی شود.

کمپرسور تبرید با سرعت متغیر

این نوع خشک کن تبرید از فناوری اینورتور برای تغییر سرعت کمپرسور تبرید استفاده می کند تا نیازهای خنک کننده خشک کن را با بارگیری بخار آب هوای فشرده ورودی مطابقت دهد. در حالی که آنها می توانند نسبت به خشک کن انبساط مستقیم معادل انرژی کارآمدتر باشند، هزینه فناوری اینورتر و پیچیدگی به این معنی است که آنها اغلب فقط برای جریان های هوای فشرده بزرگتر و نقطه شبنم در دسترس هستند.

خشک کن های غشایی

این نوع خشک کن از غشاهای فیبر توخالی استفاده می کند که رطوبت را از هوای فشرده به اتمسفر پخش می کند. برای حذف رطوبت نفوذ یافته از غشاء، آنها نیاز به جریان ثابت دارند.

درایر تبریدی

خشک کن های جاذب (دسیکنت)

هنگامی که به نقاط شبنم کمتری نسبت به نقاطی که می توان از خشک کن های هوای یخچال دار به دست آورد، نیاز باشد، از جاذب (خشک کن های خشک کننده) استفاده می شود. اصل اساسی یک خشک کن جاذب این است که هوای فشرده اشباع شده با بخار آب (نه مایع یا ذرات معلق در هوا) را از روی بستری از مواد جاذب جذب خشک کن عبور دهد. هر چه هوا بیشتر با ماده خشک کننده تماس داشته باشد، هوا خشک تر می شود. ماده خشک‌کننده فقط می‌تواند رطوبت زیادی را قبل از اشباع شدن جذب کند و بنابراین اگر قرار است نقطه شبنم ثابتی تامین شود، باید دوباره تولید شود.

نحوه خرید درایر تبریدی از مجموعه آتاکمپرسور به چه صورت می باشد؟

شاید شما بخواهید برای کارگاه یا محل کار خود یک درایر تبریدی خریداری کنید. شما می توانید برای خرید با شماره تماس موجود در سایت تماس حاصل فرمایید تا همکاران ما شما را در خرید درایر تبریدی راهنمایی بکنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *