کمپرسورها

کمپرسور چیست

کمپرسور چیست

کمپرسور ها دستگاه‌های مکانیکی هستند که برای افزایش فشار در انواع مایعات یا گازهای قابل تراکم استفاده می‌شوند که رایج‌ترین آنها هوا است. کمپرسورها در سرتاسر صنعت برای تامین هوای مغازه و… مورد استفاده قرار می گیرند. و نیز برای نیرو دادن به ابزارهای هوا، رنگ پاش ها، و تجهیزات انفجار کننده مورد استفاده قرار می گیرد. به مبردهای شیفت فاز برای تهویه مطبوع و تبرید: انتقال گاز از طریق خطوط لوله؛ مانند پمپ ها می باشد.

کمپرسورها به انواع گریز از مرکز (یا دینامیک یا جنبشی) و جابجایی مثبت تقسیم می شوند. اما در جایی که پمپ ها عمدتاً با انواع گریز از مرکز نشان داده می شوند، کمپرسورها اغلب از نوع جابجایی مثبت هستند. اندازه آنها می تواند از یک جعبه کوچک که تایرها را باد می کند تا ماشین های غول پیکر رفت و برگشتی یا کمپرسور توربو موجود در خدمات خط لوله متفاوت باشد. کمپرسورهای جابجایی مثبت را می توان به انواع رفت و برگشتی که در آن سبک پیستونی غالب است و انواع دوار مانند پیچ مارپیچ و پره دوار تقسیم کرد.

علت استفاده از کمپرسور چیست؟

کمپرسورها در جاهای مختلفی و در شکل و اندازه های گوناگونی ساخته می شوند که در ادامه برخی از کاربرد های کمپرسور را نام میبریم.

  • باد کردن لاستیک های خودرو
  • ماشین آلات
  • ساخت و تولید
  • ساخت زیردریایی و کابین هواپیما

کمپرسور در جاهای مختلف کاربرد های مهمی را دارا می باشد که ما چند نمونه از این کاربرد ها را برای شما نام بردیم.شرکت آتا کمپرسور سعی کرده است تا با فروش کمپرسور های با کیفیت رضایت شما مشتریان عزیز را کسب نماید. با خرید کمپرسور از شرکت ما خریدی با کیفیت را تجربه خواهید کرد.

کمپرسور اسکرو چیست؟

کمپرسورهای اسکرو یک نوع متداول کمپرسور جابه‌جایی و از ساده‌ترین کمپرسورهای هوا برای مراقبت هستند، زیرا مجهز به سیستم خنک‌کننده داخلی هستند و نیازی به نگهداری زیادی ندارند. آنها معمولاً ماشین‌های بزرگ و صنعتی هستند که می‌توانند با روغن یا بدون روغن کار کنند. کمپرسورهای هوا پیچ روتاری از طریق دو موتور داخلی که در جهت مخالف می چرخند انرژی تولید می کنند. هوا بین دو موتور متضاد محبوس می شود و باعث ایجاد فشار در داخل محفظه می شود. به دلیل سیستم خنک کننده داخلی، این کمپرسورها برای استفاده مداوم طراحی شده اند و قدرت آنها از 5 اسب بخار تا 350 اسب بخار است.

کمپرسور
کمپرسور اسکرو

کمپرسور بدون روغن (Oil Free)

کمپرسور های بدون روغن کمپرسورهایی هستند که از هیچ گونه روغن کاری در محفظه تراکم استفاده نمی کنند کمپرسورهای بدون روغن برای تحویل هوای پاک ضروری هستند که در انواع صنایعی که کیفیت هوا برای محصول نهایی اهمیت دارد استفاده می شود.

نحوه عملکرد کمپرسور

کمپرسورها با فشار دادن هوا به داخل ظرف و تحت فشار قرار دادن آن کار می کنند. و بعد هوا از سوراخی در مخزن عبور می کند، جایی که فشار زیاد می شود. یک بالون باز را در نظر بگیرید: هوای فشرده می تواند به عنوان انرژی در هنگام آزاد شدن استفاده شود. آنها با موتوری کار می کنند که انرژی الکتریکی را به انرژی جنبشی تبدیل می کند. این شبیه به نحوه کار یک موتور احتراقی است که از میل لنگ، پیستون، سوپاپ، سر و میله اتصال استفاده می کند. از آنجا می توان از هوای تحت فشار برای تامین انرژی ابزارهای مختلف استفاده کرد.

انواع کمپرسور

کمپرسور دینامیکی

این دستگاه به‌گونه‌ای طراحی‌شده که با سرعتی که پره‌های دایره‌ای کمپرسور ایجاد می‌کند، سبب افزایش فشار گاز شده و انرژی جنبشی را افزایش می‌دهد. این نوع کمپرسورها به لحاظ ساختار جریان خروجی گاره از پره‌ها، به دو نوع کمپرسورهای جریان شعاعی و یا کمپرسورهای جریان محوری تقسیم می‌شوند:

کمپرسور جریان شعاعی Radial Flow Compressor

این نوع از کمپرسورها به مدل گریز از مرکز معروف‌اند و به‌وسیله‌ی همین قابلیت می‌توانند، به بالا‌رفتن سطح انرژی جنبشی گاز کمک نمایند. اصولا روی پروانه Vane‌هایی نصب‌ شده که به سیال اعمال می‌شود و در‌ واقع می‌توان عامل اصلی انتقال انرژی به گاز را، همین پروانه کمپرسور یا Impeller دانست که بر روی محور نصب‌شده و با کمک آن به چرخش در‌می‌آید.

پس‌ از‌ آن، سیال به چشمه پروانه (Impller Eye) وارد‌شده و بر روی تیغه‌های Vane که بر روی آن نصب‌شده، فرستاده می‌شود. هنگامی‌که روی نوک پروانه قرار گرفت، از‌طریق نیروی گریز از مرکزی که جریان دارد، از پروانه جدا‌ شده و داخل محفظه اطراف آن یعنی Voloute یا Difuser می‌شود تا انرژی جنبشی را تبدیل به انرژی فشاری نماید؛ همین امر به تکرار صورت گرفته و موجب خارج شدن گاز با فشار از داخل محفظه دستگاه به بیرون می‌شود. این نوع دستگاه با توجه به ساختار و عملکردی که دارد، بیشتر مورد‌استفاده صنعتگران در حوزه‌های مختلف قرار می‌گیرد.

Radial Flow Compressor
کمپرسور جریان شعاعی Radial Flow Compressor

کمپرسور جریان محوری Axial Flow Compressor

این نوع دستگاه به گونه‌ای طراحی شده که بر اساس حرکت دادن گاز از طریق پره‌های دوار نصب شده بر روی رتور می‌تواند فشار لازم را برای گاز به وجود آورد. لازم به ذکر است از این نوع محصول بیشتر در توربین‌های گازی استفاده می‌شود.

در این نوع دستگاه فشار فعالیت اصلی بر دوش پره‌های متحرک است که مسئولیت انتقال انرژی به سیال را بر عهده دارند. علاوه بر پره‌های متحرک این دستگاه دارای پره‌های ثابتی نیز هست که با عنوان پره‌های راهنما شناخته می‌شود. این پره‌ها نه تنها وظیفه جهت دادن به سیال را دارند بلکه جهت جابجایی از یک مرحله به مرحله دیگر انرژی جنبشی را به انرژی فشاری تبدیل می‌کنند.

به طور کل روش کار این نوع کمپرسورها به این شکل است که گاز را از فضای باز آرام آرام به فضای تنگ‌‌تری هدایت کرده و ضمن آن که حجم گاز را فشرده می‌کند سبب می‌شود تا بر فشار گاز نیز افزوده گردد.

هوای فشرده جریان مثبت

این نوع از کمپرسورها به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که در هر دور می‌توانند مقدار مشخصی از گاز یا هوا را جابه‌جا نمایند. این دستگاه خود به دو دسته مختلف تقسیم می‌شود که در ادامه به معرفی هر یک خواهیم پرداخت:

هوای فشرده جریان مثبت

این دستگاه برخلاف کمپرسورهای گریز از مرکز عمل می‌کند؛ به‌این‌ترتیب که با استفاده از روش چرخشی، گازی که در قسمت ورودی دارای حجم بالایی است تا به قسمت خروجی برسد، کم‌کم حجم آن کاهش خواهد یافت.

کمپرسور نوع رفت‌و‌برگشتی Reciprocating Compressor

ساختار این نوع محصول نیز به این شکل است که از مکانیزم رفت‌و‌برگشتی جهت تغییر حجم گاز استفاده می‌نماید. چنانچه حجم سیال درون مخزن این دستگاه افزایش یابد، فشار آن کاهش‌یافته و سبب می‌شود گاز به درون محفظه آن راه یابد.

تفاوت کمپرسور با بلوئر

تفاوت اصلی بین کمپرسور و بلوئر در نسبت فشار هر یک است. یک کمپرسور با نسبت فشار به حجم بالا کار می کند، در حالی که یک بلوئر با نسبت فشار پایین کار می کند. یک کمپرسور هوا را در فضای کوچکی جمع می کند تا هوا را متراکم تر کند. یک بلوئر گاز را با افزایش متوسط فشار حرکت می دهد.

سوالات متداول

تفاوت اصلی بین کمپرسور و بلوئر در نسبت فشار هر یک است. یک کمپرسور با نسبت فشار به حجم بالا کار می کند، در حالی که یک بلوئر با نسبت فشار پایین کار می کند. یک کمپرسور هوا را در فضای کوچکی جمع می کند تا هوا را متراکم تر کند. یک بلوئر گاز را با افزایش متوسط فشار حرکت می دهد.

کمپرسور های بسیاری در بازار موجود می باشند که در انواع مختلفی و کاربرد های مختلفی تولید شده اند.که شرکت هوایار پیش قدم در ساخت کمپرسورهایی با کیفیت می باشد که با برند هوایار در حال ساخت می باشند. برای خرید می توانید به نمایندگی برند هوایار بروید و کمپرسوری با کیفیت و مناسب خریداری کنید.

شاید شما بخواهید برای کارگاه یا محل کار خود یک کمپرسور خریداری کنید. شما می توانید برای خرید با شماره تماس موجود در سایت تماس حاصل فرمایید تا همکاران ما شما را در خرید کمپرسور راهنمایی بکنند.

شما پس از خرید پشتیبانی 7 روزه دارید و می توانید در طول کل هفته با پشتیبانی ما در ارتباط باشید. یکی دیگر از خدمات ما ارسال در سریع ترین زمان ممکن برای شما مشتریان عزیز می باشد.ما بسیار مفتخریم که مشتریان بسیاری برای خرید کمپرسور خود شرکت ما را انتخاب می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *